top of page
Sitting by Campfire
Ekran Alıntısı.PNG

Hakkımızda

Alişler Yurdu temelleri 2008 yılında Çin’de atılmıştır. Permakültür ve Orta Asya Türk kültürünü birleştiren doğaya saygılı bir ekosistem hayal edilmiştir. Farklı milletten tasarımcılar 3 yıl boyunca Çin ve Tayland’da Permakültür üzerine eğitim almış ve sonunda Türkiye’de Alişler Yurdu projesini gerçekleştirmiştir.

Yurt kelimesi, Orta Asya Türkleri tarafından ev, otağı anlamında kullanılmaktadır. Alişler ise, tekamüle & olgunluğa eren kişiler anlamına gelmektedir. Yani, tekamülüne eren kişilerin evi anlamına gelir. Alişler Yurdu kendi yeraltı kaynak suyunu kullanır. Isıtmayı elektrik ve güneş enerjisi ile sağlar. Ekosistem ile birlikte yaşar. Yapılar permakültüre uygun tekniklerle yapılmıştır. Denize ve dağ hamamına araç ile 5 dakika mesafededir. İnsanların yolculuklarında, farklı bir deneyim sunmak ve iz bırakmak için vardır

2012'den beri varlığını sürdüren Alişler Yurdu, doğaya rağmen değil, doğa ile birlikte felsefesini benimser.  Çevreye ve insana saygılı, sürdürülebilirlik anlayışıyla, etkinlik ve inziva merkezi, konaklama alanıdır.

Sorular: About

Sıkça Sorulan Sorular

Fiyatlar

Fiyatlar mevsim ve şartlar ve odalara göre değişiklik göstermektedir. Fiyatlar için lütfen mail atınız ya da whatsapp yoluyla iletişime geçiniz. alisleryurdu@gmail.com

Ulaşım

Alişler Yurdu, Yalova'nın Armutlu ilçesinde bulunmaktadır. Alanımıza varış için aşağıda belirttiğimiz şekilde farklı ulaşım yolları mevcuttur.

 

İstanbul'dan gelecek olan misafirlerimiz,

 

Yenikapı ve Kadıköy'den kalkan "ido" ile direkt "Armutlu İskelesine" veya Eminönü'nden kalkan "budo" ile "Armutlu İhlas Tatil Köyü'ne" geldikten sonra dolmuş ile veya taksi ile alanımıza varabilirsiniz.

 

https://www.ido.com.tr/
https://budo.burulas.com.tr/tr/budo

 

Dolmuş ile gelmek isterseniz "Yılandar Mevkii" son durakta indiğinizde yaklaşık 1 km yüremeniz gerekecektir. Taksi ile direk gelebilirsiniz, Armutlu İskelesinden yaklaşık 70₺, Tatil köyünden 100- 120₺ arasında bir ücret tutmaktadır.

 

Bunun dışında, yaya olarak gelmek isterseniz diğer bir seçenek olarak Yenikapı veya Pendik'ten arabalı vapur ile Yalova merkeze geçtikten sonra iskele yanında bulunan terminalden Armutlu minibüslerine binebilirsiniz. Armutlu'ya varışınız yaklaşık olarak 1.5 saat sürecektir. "İskele Meydan'ında" indiğinizde taksi veya dolmuş seçeneklerini kullanabilirsiniz.

 

Yalova minibüsleri hareket saatleri için;
https://www.armutlukoop.net/hatbilgilerimiz.php

 

Kendi aracınızla gelmek isterseniz, "Osmangazi Köprüsü"nü veya arabalı vapur kullanarak Yalova üzerinden gelebilirsiniz.

 

Bursa tarafından gelecek olan yaya yolcular için,

 

Bursa terminali içerisinde bulunan Efe Tur yazıhanesinde "Armodies Turizm" alt başlığını göreceksiniz, bu yazıhaneden biletinizi kestirebilirsiniz. Bursa minibüsü belli bir mesafede bırakmaktadır. "Nato Yolu" girişinde inerseniz yaklaşık 700 m yürümeniz gerekecetir; alternatif olarak, "İskele Meydan"ında inip taksi ile gelebilirsiniz.

https://armodies.com.tr/
 

Etkinliklere Nasıl Katılım Sağlarım?

Düzenlenen etkinlikler daha çok dışarıdan organizasyonlar olmaktadır. Alişler Yurdu bu etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Alanımızda düzenlenmesi kesinleşen etkinliklerin duyurusunu instagram sayfamız üzerinden yapmaktayız.

Varış Öncesi Bilmem Gereken Bilgiler Nelerdir?

varışınız öncesinde sizi bazı konularda bilgilendirmek istiyoruz.

*giriş saatimiz 14:00, çıkış saatimiz 12:00'dir. sizden sonra gelecek misafirlerimizin sorun yaşamaması için belirtilen saatlere riâyete özen göstermenizi rica ederiz.

*ev içerisinde bulunan temel malzemeler: Banyo havlusu, yüz havlusu, sıvı sabun, şampuan, saç kurutma makinesidir.  Bunların dışında ihtiyaç duyabileceğiniz eşyaları yanınızda getirmenizi rica ederiz.

*oda içerisinde ve ortak kullanım alanı olan dome'da ayakkabıyla dolaşmamanızı rica ediyoruz. Bu nedenle ev içerisinde giymek üzere terlik veya ev ayakkabısı getirmenizi tavsiye ederiz.


*çeşmelerimizden akan su içilebilmektedir.

*mutfağı kullanmanız durumunda temiz bırakmanızı, kirli bulaşık bırakmamanızı, mutfaktan alınıp başka yerlere taşınan bardak, tabak vs. gibi malzemeleri tekrar mutfağa bırakmanızı rica ederiz.

*alanımızda bizimle birlikte kedilerimiz de yaşamaktadır. kedilerimizi düzenli olarak besliyoruz, bu nedenle yiyecek vermemenizi; tırmalama ihtimallerine karşı dokunmamanızı tavsiye ederiz.

*konaklama alanlarında ve çevrede zararsız haşarat, böcek, kedi bulunabilmektedir. hayvanlara karşı hassasiyetiniz varsa bu bilgiyi göz önünde bulundurmanızı rica ederiz. 

*alanda mangal yapmaya, ateş yakmaya vs. izin verilmemektedir.

*etrafa sigara izmariti, plastik, ambalaj vs. atmamanızı rica ederiz. 

*tuvaletlerimiz kolaylıkla tıkanabilmektedir. bu nedenle, tuvaletlerin içerisine yabancı madde (tuvalet kağıdı, ıslak mendil vs.) atmayınız.

*restorantımız veya yiyecek, içecek satın alabileceğiniz satış alanımız bulunmamaktadır. 

*Ana yoldan alana çıkan 100 m kadar dik bir toprak yolumuz bulunmaktadır. Araç çıkabilmektedir.

Sorular: SSS
bottom of page